Android 12 İndirme, Uyumluluk, Yeni Özellikleri ve Daha Fazlası

Android 12 İndirme, Uyumluluk, Yeni Özellikleri ve Daha Fazlası

Android 12 daha yeni piyasaya sürüldü, ancak yalnızca belirli cihazlara. İşte bilmeniz gerekenler.

Android kullanıcıları artık Android 12'yi Pixel 3 ve sonraki sürümlere indirebilir. Salı günü Google'ın Pixel etkinliğinden sonra yeni işletim sistemi geldi . Android 12, işletim sisteminin son  yıllardaki en büyük tasarım değişikliğidir . Android 12 ile özelleştirilebilir renk paletleri, güncellenmiş bildirimler ve daha hızlı, pil tasarrufu performansı görmeyi bekleyebilirsiniz. Yeni işletim sistemi, Google'ın kendi Tensor çipleri tarafından desteklenen Google'ın Pixel 6 ve Pixel 6 Pro telefonlarıyla birlikte piyasaya sürüldü .

Android 12'yi şimdi indirebilirsiniz

Google, Pixel etkinliği sırasında Android 12'yi piyasaya sürdü. Android kullanıcıları, Pixel 3 ve daha yeni bir Pixel telefon kullandığı sürece ücretsiz olarak indirebilir.

08-android-ios-12

Google Android 12 şimdi indirilebilir.

Android 12'yi nasıl indirebilirim?

Büyük Android güncellemelerinde genellikle olduğu gibi, güncellemeyi tam olarak nasıl ve ne zaman alacağınız Google, Samsung, OnePlus veya Xiaomi gibi cihazınızı kimin yaptığına bağlıdır. Ancak genel olarak, güncelleme kullanıma sunulmaya başladığında, Sistem > Gelişmiş > Sistem güncellemesi > Güncellemeyi kontrol et seçeneğine gidersiniz ve güncellersiniz . 

Cihazım Android 12 ile uyumlu mu?

Mevcut çok sayıda Android telefonla, Android 12 güncellemesini destekleyecek tüm telefonları listelemek zor. Ancak genel olarak, Google Pixel 3 ve sonraki sürümlerin, Samsung'un daha yeni telefonlarıyla birlikte Android 12 ile uyumlu olmasını bekleyebilirsiniz. Huawei, LG, Nokia, Motorola, OnePlus, Oppo ve diğer üreticiler için GetDroidTips web sitesi, Android 12 ile uyumlu olmasını beklediği kapsamlı bir cihaz listesi hazırladı. 

Google'ın Pixel 5 akıllı telefonu

Android 12 genel beta sürümünü Google Pixel 3A ve sonraki sürümlerinize indirebilirsiniz. 

Android 12: Bizi heyecanlandıran 7 yeni özellik

Android 12, bir dizi yeni özellikle birlikte büyük bir işletim sistemi güncellemesidir . İşte şimdiye kadar gördüklerimizden bazıları:

Uygulama gizliliği özellikleri

Android 12 ile Google, size daha fazla şeffaflık ve kontrol sağlamak için uygulamalara birkaç yeni gizlilik özelliği ekliyor. Gizlilik panosu, uygulamaların istenmeyen bilgileri toplamasını önlemenize ve tüm uygulamalarda kameranızı ve mikrofonunuzu kapatmanıza yardımcı olur.

Bununla birlikte, bu politikaların, insanlara uygulamalarının hangi kişisel verileri topladığını söyleyen uygulama "nutrition labels" ve geliştiricilerin bunu yapmasını gerektiren iOS 14.5'teki yeni değişikliği içeren Apple'ın son iOS 14 yazılım sürümlerinde bulunanlardan daha az katı olduğunu belirtmekte fayda var. Verilerinizi toplamak ve uygulamalar ve web sitelerinde sizi izlemek için izin ister.

Yeniden tasarlanan bildirimler

Google, bildirimlerin tasarımını daha modern ve işlevsel hale getirmek için değiştiriyor. Bir bildirime dokunduğunuzda, bu eylemi başlatmak için bir aracı hizmetten geçmek yerine, sizi doğrudan yapmak istediğiniz uygulamaya veya eyleme götürecektir. Bu, her şeyin daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. 

Pixel telefonlar için özelleştirilmiş renk temaları

Google Pixel  telefonlarda duvar kağıdınızı seçtiğinizde, renk çıkarma adı verilen bir özellik, kilit ekranınız, widget'larınız ve bildirimleriniz dahil tüm sistemi özel tamamlayıcı renklerle güncelleyecektir  . 

Çift dokunma seçenekleri

Başka bir yeni özellik, seçtiğiniz eylemi tetiklemek için Android telefonunuzun arkasına belirli sayıda dokunmanıza olanak tanır. Hareketler altındaki ayarlarda etkinleştirdiğinizde, ekran görüntüsü alma, medyayı oynatma ve duraklatma veya Google Asistan'ı başlatma gibi ayarlayabileceğiniz eylemlerin bir listesini görürsünüz. 

Tek elle modu

Android 12, Android telefonları tek elle ve baş parmağınızla çalıştırmayı kolaylaştıran birkaç tasarım değişikliği içeriyor gibi görünüyor. XDA Developers, güncellenmiş ayarlar kullanıcı arayüzünün, tek elle daha kolay erişim için Arama çubuğunu ekranın altına taşıdığını kaydetti. Ayrıca, tüm arayüzü tek elle kullanım için daha uygun hale getiren "silky home" adlı yeni bir özelliği de ortaya çıkardı. 

Google Piksel 5

Yeni bir Android 12 özelliği, telefonunuzu tek elle kullanmayı kolaylaştıracak.

Yüz tabanlı otomatik döndürme

Telefonunuzu dikey veya yatay olarak çevirebilirsiniz ve ekran sizinle birlikte ayarlanacaktır. Android 12 ile Pixel telefonlarda, başınızın dönüş şekline göre otomatik döndürmeyi seçebileceksiniz - örneğin, 9to5Google'a göre uzanırken . 

Çöp ve geri dönüşüm kutusu yönetimi

XDA Developers'a göre Android, Google'ın Android 12 ile yönetmenize izin verebileceği gizli bir Geri Dönüşüm Kutusu/Çöp Kutusu özelliğine sahiptir . Görünüşe göre, çöpe atılan öğelerinizin ne kadar depolama alanı kapladığını görebilecek ve çöp kutusunu gerektiği gibi temizleyebileceksiniz.