PS4 Oyunlarınızı Ücretsiz Olarak PS5 Sürümlerine Yükseltin

PS4 Oyunlarınızı Ücretsiz Olarak PS5 Sürümlerine Yükseltin

PS4 Oyunlarınızı Ücretsiz Olarak PS5 Sürümlerine Yükseltin

Eski oyunlarınızı yeni nesil bir konsolda oynamak, kaçırdıkları oyunlara göz atmak veya geçmişi tekrar ziyaret etmek isteyenler için çok büyük bir fırsat. Sony ve Microsoft , geçen yıl PlayStation 5 ve Xbox Series X'i  piyasaya sürdüklerinde bunu biliyorlardı  ve her ikisi de konsollarının geriye dönük uyumluluk özelliklerini hızlandırmıştı. PS4 Oyunlarınızı Ücretsiz Olarak PS5 Sürümlerine Yükseltmenizi anlatacağız. 

Görünüşe göre Horizon Forbidden West, ücretsiz olarak yükseltebileceğiniz son büyük şahıs özel oyunu olacak

Yeni Sony konsolunun mükemmel  geriye dönük uyumluluk özelliği sayesinde çoğu PlayStation 4 oyununu PlayStation 5'te oynayabilirsiniz. Ancak sadece bazı yayıncılar, PS4 oyunlarını ücretsiz olarak PS5 sürümlerine yükseltmenize izin vererek yeni nesil konsolla bir adım daha ileri gidiyor.

 

Bu, saniyede 60 kare hızında 4K dinamik çözünürlükle oynamanıza izin verir ve daha kısa yükleme süreleri sunarak daha az bekleme ile daha akıcı bir oyun deneyimi sağlar.  

Güncelleme alan büyük bir oyun, geçen yılki Final Fantasy 7 Remake idi. Bu  Haziran ayında çıktı bir genişleme ile birlikte - Bölüm Antrakt - müthiş ninja Yuffie Kisaragi sahip. Yeni nesil güncelleme, mevcut sahipler için ücretsizdir, ancak oyunu Mart ayında PlayStation Plus aracılığıyla aldılarsa değil. Yuffie içeriği ayrıca 20 ABD Doları tutarındadır ve yalnızca PS5'te mevcuttur. 

Yakın zamanda yükseltme sürümü gelen bir diğer oyun ise Doom Eternal idi. HDR 10, ışın izleme ve saniyede 120 kare hızında çalışma yeteneği için grafik seçenekleri ekler, ancak oyunu PS4 sürümünden aktaramazsınız . 

PS4 Oyundan PS5 Oyuna Geçmek

PS5 şu anda piyasada ancak perakendecilerde stoklara girip çıkıyor . Yalnızca dijital model 400 dolar, disk sürücüsü olan model ise 500 dolar.  Oyun yükseltmeleriniz otomatik olarak veya tipik bir oyun güncellemesi aracılığıyla gerçekleşmez, bu nedenle yanlışlıkla yeni PS5'inizde bir oyunun PS4 sürümünü oynamaya devam etmek kolaydır. PlayStation Network yani internet sitesindeki oyun sayfasına gitmeli ve PS5 sürümüne yükseltmeyi seçmelisiniz. Bu, yeni nesil özellikler için gereken ekstra verileri indirecektir.

Ancak bu ücretsiz güncelleme ne zamana kadar devam eder şuan için belli değil.

Şimdilik Yükseltmeye İzin Veren Oyunlardan Bazıları

PS4 Oyun Konsolundan PS5 Oyun Konsoluna Geçmek

PS5'i bir disk sürücüyle satın aldığınız sürece, fiziksel bir PS4 oyununuz varsa PS5 sürümlerine de yükseltebilirsiniz. PS5 sürümünü oynatmak için her zaman PS4 diskini kullanmanız gerekir; yükseltme size oyunun ücretsiz bir dijital kopyasını vermez. PS5 güncellemesini PSN'den indirmeye devam edeceksiniz, ancak PS5'e özel bir diske ihtiyacınız olmayacak - PS4'ünüz bir kimlik doğrulayıcı olacak.

Yalnızca dijital PS5'i seçtiyseniz ve bir diskiniz varsa, şansınız yoktur. Birkaç sınırlama ve uyarı daha var:

  • Mevcut PS4 oyunlarının bazılarının PS5 sürümleri henüz çıkmadı.
  • Yeni nesil sürümler daha büyük dosyalar olacak, bu nedenle konsolun SSD'sinde daha fazla yer kaplayacaklar.
  • Sonunda yeni bir kupa listesi elde edeceksiniz (her sürümün listesi ayrıdır).
  • Birkaç oyunun kayıtları aktarılmayacak ve bazıları, PS5'te erişebilmeniz için kaydetmenizi PS4 sürümünden manuel olarak yüklemenizi gerektiriyor.
  • Bazı oyun yükseltmeleri yalnızca nesiller arası paketlerde veya özel sürümlerde mevcuttur.

Konu altına yapacağınız yorumlar bizim için çok değerlidir. Bu yorumlar sayesinde daha güncel bilgiler ve ilginizi çeken konularda daha çok paylaşımlar yapabiliriz. Teşekkürler.