Hidrojenle Çalışan Arabamı Yoksa Elektrikli Araba mı?

Hidrojenle Çalışan Arabamı Yoksa Elektrikli Araba mı?

Honda ve GM arasındaki hidrojen arabaları geliştirmek için yapılan işbirliği, Toyota'nın hidrojen teknolojisine devam eden desteği ve geleneksel gaz motorlarının hidrojenle çalışacak şekilde uyarlanma potansiyeli, bazılarının elektrikli araçların gelecekteki uygulanabilirliğini sorgulamasına yol açabilir. Avrupa'da gazla çalışan arabaları hidrojene dönüştüren dönüşüm kitleri mevcut olmasına rağmen, sürücüler güvenilirlik sorunları nedeniyle bunları pek benimsemedi. Bu modifikasyonlar çoğu zaman daha az güvenilir araçlarla sonuçlanmıştır; bu durum, hidrojen yakıt hücreleriyle donatılmış arabalar yerine, elektrikli arabaların daha güvenilir performansıyla keskin bir tezat oluşturmaktadır. 

Artık Toyota, hidrojenle dönüştürülmüş bir gaz motoruna göre daha güvenilir şekilde çalışacak benzersiz bir hidrojen motoru geliştirdi, ancak bu, daha yaygın olan yakıt hücresi yaklaşımının performans avantajlarından yoksun olacak. Her iki enerji türünün de büyük bir sorunu var: Hidrojen altyapısı yok ve hidrojen jeneratörleri ucuz değil.

Hidrojen ve Elektrikli Arabalar

Kağıt üzerinde hidrojen, bir arabaya güç sağlamak için aküden daha iyi bir seçimdir. Bu üstünlük, çoğu uygulamada son derece güvenilir bir motor olan elektrikli aracın özelliklerini elde ederken, en kötü kısım olan bataryayı elde edememenizden kaynaklanmaktadır.

Tıpkı gaz tanklarının yıpranmaması gibi - her ne kadar eskileri bakım yapılmadığı takdirde paslansa da - hidrojen tankları da farklı olmayacaktır çünkü uygun şekilde bakımı yapılırsa süresiz olarak dayanırlar.

Her iki durumda da, yakıt dağıtım sistemlerinin bakımının yapılması gerekir ve hidrojen tipik olarak sıvı formda sağlandığı için basınç altındadır, bu da gaza kıyasla maliyete ve karmaşıklığa katkıda bulunur; hala potansiyel olarak bugünkü pillerden çok daha güvenilirdir.

Toyota'nın özel bir içten yanmalı motor (ICE) kullanma yaklaşımı ilginçtir çünkü ICE deneyimini (motor sesi vb.) alırsınız, ancak aynı zamanda o motor tipinin karmaşıklığını da alırsınız.

İçten yanmalı motorlar daha karmaşık oldukları için elektrik motorlarına göre çok daha az güvenilir olma eğilimindedirler. Ancak benzinli arabaya alışkınsanız bu deneyim oldukça benzer olacaktır. Dolayısıyla Toyota yaklaşımı, benzinli arabanın kükremesini ve hissetmesini isteyen biri için en iyi seçim olabilir.

Bir elektrik motorundan benzer bir deneyim elde etmek için genellikle motor seslerini yapay olarak eklemeniz gerekir; bu, bugüne kadar pek popüler olmayan bir çözümdür. Hem BMW hem de ilk Fisker bunu karışık sonuçlarla yaptı. Elektrikli otomobil sahipleri, özellikle elektrikli bir otomobilden gelen devasa tork ve ivmenin faydalarını deneyimlediğinde, genellikle ses ihtiyacını hızla aşabiliyorlar.

Dolayısıyla, kağıt üzerinde çoğu otomobil üreticisinin hidrojen yakıt hücreli araçları elektrikli akülü araçtan çok daha üstündür.

Ancak Hidrojenin Çok Büyük Bir Sorunu Var

Tesla'nın tutulmasını sağlayan şey, şirketin elektrik ekosistemine yaptığı büyük yatırımın yanı sıra evde şarj etmenize olanak tanıyan düşük maliyetli Seviye 2 şarj cihazlarının hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesiydi.

Statista'nın bildirdiğine göre, kamuya açık şarj cihazlarının yaygınlaşmasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri 2022 yılına kadar 53.000'den fazla şarj noktası gördü. Bu genişleme, kamuya açık şarj cihazlarının güvenilirliğiyle ilgili sorunlara rağmen kullanılabilirliklerinin önemli olduğunu ve artan bir oranda kurulmakta olduklarını gösteriyor. Yalnızca Kaliforniya'da bu şarj istasyonlarının 44.000'den fazlası var.

Karşılaştırıldığında, şu anda ABD genelinde 111.000 benzin istasyonu var; bu istasyonların çoğunun sıklıkla hizmet dışı olduğunu düşünmezseniz, eşitliğe giden yolun yaklaşık %50'sindeyiz.

Bunu ABD'deki yalnızca 58 halka açık hidrojen yakıt ikmal istasyonuyla karşılaştırın; bunların 57'si Kaliforniya'dadır. ABD'nin herhangi bir eyaletinde yakıt alma konusunda iyi şanslar dilemek gerekiyor.

Araştırmalar, 2030 yılına kadar ABD'de 4.300 kadar hidrojen yakıt istasyonunun bulunacağını gösteriyor ancak bunların çoğu ticari kullanım amaçlı. Bu, bugün elektrikli şarj istasyonlarında sahip olduğumuz durumun hala çok küçük bir kısmı ve yeterli sayıda halka açık şarj istasyonu yok anlamına geliyor.

Dolayısıyla, öngörülen şarj konumlarının neredeyse 1000 katı sayısıyla, elektrikli aküyle çalışan arabalar, yakıt ikmali konumları söz konusu olduğunda şu anda benzinli arabaların sahip olduğu aynı avantaja yaklaşıyor - ya da bu şarj istasyonları daha güvenilir olsaydı bunu yapacaklardı.

Yine de bu sayı hidrojenden çok daha yüksek. Şunu da eklemeliyim ki mevcut tahminler 2030 yılına kadar 35 milyon elektrikli araç şarj cihazına ulaşacağımızı gösteriyor. Elbette bunların çoğu evlerde olacak, ancak bu hala çok büyük bir rakam.

Hidrojen Yakıtı ve Altyapı Engelleri

Peki ya ev tipi hidrojen yakıtı? Peki, bu bir sorun olacak.

Ev tipi bir hidrojen jeneratörü, güç sağlamak için sadece elektriğe ihtiyaç duymaz, aynı zamanda suya da ihtiyaç duyar, bu da kurulumu zorlaştırır ve maliyeti 12.000 dolar civarındadır. Yani, elektrikli bir arabayı şarj ettiğiniz gibi evde yakıt ikmali yapabilseniz de, yakıt doldurma sisteminin maliyeti aşırı derecede pahalıdır.

Hidrojen jeneratörünün maliyeti tek sorun değil. Elektrikli bir arabayı tamamen şarj etmek 10 dolar civarındayken, hidrojenli bir arabaya yakıt ikmali yapmak 75 dolara yakın. Yaklaşık 60 mil yol kat etmek, elektrikli bir araba için yaklaşık 4 dolara, hidrojenli bir araba için ise 15 dolara yakın bir maliyete mal olacak.

Şu anda hidrojenin, elektrikli arabaların şarj edilmesinde yaşadığı yakıt doldurma sorununa benzer bir sorunu var, ancak ekosistem kullanılabilirliği ve yakıt maliyeti açısından çok daha kötü. Bunu aşmanın tek yolu, Tesla'nın EV'ler için yaptığı gibi devasa, düşük maliyetli bir hidrojen yakıt altyapısı inşa etmektir, ancak bunu ticari hidrojen araçları dışında kimse yapmıyor gibi görünüyor.

Bu durum GM ve Honda'nın çabalarını bu yönde yoğunlaştırmasının nedenidir. Toyota deli çünkü ihtiyaç duyduğu yakıt altyapısını Japonya dışında finanse etmesi pek mümkün görünmüyor. Toyota bu işi Japonya'da yapabilirdi, ancak 2022'de orada yalnızca 250 istasyon vardı.

SONUÇ

Hidrojen yakıt istasyonu inşa etmenin maliyeti yaklaşık 1,9 milyon dolar. Sıfırdan inşa etmek yerine mevcut bir benzin istasyonunu dönüştürerek, bugünkü elektrikli şarj istasyonlarına yaklaşarak bu maliyeti 800.000 $ azaltabilseniz bile, 53.000 adete ihtiyacınız olacaktır. Bu maliyet yalnızca ABD için 58 trilyon doların üzerine çıkıyor ve Toyota'nın değeri yalnızca 273 milyar dolar civarında, bu da ekosistemi oluşturmak için tonlarca hükümet yardımına ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor.

Bu arada, ABD'deki EV şarj ekosistemini 500.000 ek şarj cihazıyla oluşturmaya yönelik 7,5 milyar dolarlık tahminle çelişiyor.

Geçen yüzyılın büyük bölümünde zayıflayan pil teknolojisi artık hızla ilerliyor. Çinli elektrikli otomobil şirketi Zeekr, maliyeti 40.000 doların altında olan bir otomobil için 640 mil (1029 km) den fazla menzilin (Çin'den gelen elektrikli otomobiller menzil rekorları kırıyor) reklamını yapıyor; bu, etkileyici bir 845 test menziline sahip Toyota Mirai hidrojenle çalışan otomobile çok yakın.

Üstün menzilli ve depolu yakıt istasyonları ve sınırlı sayıda uzun mesafe yakıt durağı kombinasyonu ile ticari hidrojen araçlarının çalışmasını sağlayabileceklerini anlıyorum. Peki tüketici araçları? Hayır. Matematik işe yaramıyor, dolayısıyla Toyota'nın etkileyici çabası muhtemelen başarısız olacak.

Pil elektriğinde ne kadar ilerlediğimiz göz önüne alındığında, hidrojene geçmek için artık çok geç çünkü geçişin maliyeti, hükümetlerin bunu gerçekleştirmek için ödemeye hazır olduğu tutarın bile ötesinde.

Microlino Elektrikli Araba

Yerel sürüşe yönelik otomobiller söz konusu olduğunda, elektrikli otomobilleri gerçekten yenemezsiniz. Evde şarj edebilirsiniz, kamusal şarjı umursamazsınız ve bir ton boyuta veya maliyete ihtiyacınız olmaz.

Bu sınıftaki yeni favori İsviçre'den gelen Microlino elektrikli otomobil. 

Ne yazık ki, bunu ABD'de satmaya yönelik henüz bir plan yok, ancak bu, bu harika, küçük ve çok uygun fiyatlı 14.000 dolarlık arabayı ABD'de alamayacağımız anlamına geliyor.

Eski BMW Isetta gibi, Microlino'nun birçok etkileyici avantajı var. Seçilen pil boyutuna bağlı olarak yerel seyahat için 96 ila 230 km arasında olağanüstü bir menzile sahiptir. Ön kapı (içeri girmek için arabanın önünü açarsınız) çok dar yerlere park etmenize ve yine de araca kolayca girip çıkmanıza olanak tanır.

88 km/saat azami hız ile (düz bir yolda), otoyollardan uzak durmama rağmen çoğu yerel hız limitini karşılayacaktır. Birkaç yıl önce saatte 90 km hız sınırına sahip bir elektrikli scooter denedim ve otoyolda üzerimden geçmek isteyen arabaların sayısının endişe verici olduğunu gördüm.

Yine de, çocuğunuzun okula arabayla gitmesi için bisikletten, scooterdan veya motosikletten daha güvenli bir şey istiyorsanız veya daha büyük aracınız başka bir aile üyesi tarafından kullanıldığında ancak onu bağlamak istemiyorsanız küçük bir ikinci araba istiyorsanız, Çok fazla paraya malolmayacak olan bu araba ideal bir seçenek olabilir ve ne kadar benzersiz olduğu göz önüne alındığında, yerel otomobil ve kullanıcının ilgisini çekmesi muhtemeldir.

Microlino, normal bir AC fişine takılan ve aracı yaklaşık dört saat içinde şarj etmeye devam eden Seviye 1 şarj cihazını kullanıyor. Dolayısıyla elektrik maliyeti ihmal edilebilir düzeyde olacak ve tipik bir büyük cihazla aynı seviyede olacaktır.

Türkiye'den Elektrikli Araba Atağı: TOGG

Togg şık bir sedan üretiyor: T10F

İlk SUV T10X artık yalnız değil: Türk üretici Togg, T10F ile ilk çıkışındaki yurt içi başarısıyla karşılaştırılacak bir elektrikli sedanı da ekliyor. Teknik veriler aracın kalitesinin farkına varmanızı sağlar.

  • Türk ortak girişimi Togg'dan ikinci model

  • Sportif: En üst model 400 bg'nin üzerinde güç sunuyor

  • İki akü seçeneği: 600 kilometreye kadar mesafe mümkün olmalı

Almanya'da ve diğer ülkelerde Togg T10X'e yalnızca uzaktan hayran kalabilirsiniz, ancak anavatanı Türkiye'de hızla satış buldu : E-SUV'un teslimatları Mayıs 2023'te başladı ve o tarihten bu yana yıl sonuna kadar 15.000 adet satıldı. Özellikle sektöre yeni giren marka için dikkate değer bir başlangıç.

Togg şirketi ancak 2018 yılında dört büyük Türk şirketinin ortak girişimi olarak kuruldu. Aktif devlet desteğine rağmen şirket çok kısa bir süre içinde bağımsız olarak elektrikli bir otomobil üretmeyi başardı. Las Vegas'ta düzenlenen CES'te ikinci bağımsız Togg modeli olan T10F'nin planlandığı açıklandı.

Togg T10X: 4,80 Metre Uzunluğunda Sedan

Bu, daha az hacimli olmayan T10F adıyla anılıyor ve görsel olarak dikkat çekici bir şekilde ilk SUV'a dayanıyor. Ancak çizgiler yine biraz daha daralmış ve ön tarafta bu sefer bir sedan ile karşı karşıya olduğunuzu görebiliyorsunuz. Ve 4,80 metre uzunluğuyla kardeş SUV'sinden neredeyse 30 santimetre daha uzun

Elektrikli otomobilin odak noktasında dijital

Togg T10X gibi T10F de dijital iç işleyişinden ödün vermiyor. Kokpitte çok sayıda ve bazen büyük sergileme alanları dikkat çekiyor. Kapılarda arkadaki trafiği gösteren iki küçük ekran bulunmaktadır. Sürücü direksiyon simidinden 12,3 inç çapındaki dijital gösterge grubuna bakıyor. Yanında 29 inçlik bilgi-eğlence ekranı yer alıyor . Ayrıca orta konsolda araç fonksiyonlarını kontrol etmek için kullanılan 8 inçlik bir dokunmatik panel bulunuyor.

Ekran ve çalıştırma konsepti, anahtarların ve düğmelerin büyük ölçüde ortadan kaldırılmasına olanak tanıyor. Her şeyi tanımlayan dokunmatik ekrana yönelik sektör çapındaki eğilim göz önüne alındığında bile, T10F'deki yaklaşım özellikle tavizsiz görünüyor. Önceki T10X'in sadece bir araba değil, aynı zamanda bir "mobil akıllı cihaz" olması da bekleniyor. Bir örnek: Yapay zeka, tercihlerinize bağlı olarak her türden müziği anında üretir.

Togg, T10F'nin üç tahrik versiyonunu planlıyor. Temeline RWD Standart Aralığı denir. 160 kW/218 hp arkadan çekişli sistemi 52 kWh'lik bir bataryayla birleştirir. Bu versiyonda ağırlığı 1,9 ton olan dört kapılı otomobilin, sıfırdan 100 km/saat hıza 7,2 saniyede ulaşması ve maksimum 175 km/saat hıza ulaşması gayet güzel. WLTP menzili 350 kilometre olarak veriliyor.

RWD Uzun Menzilli, 88,5 kWh gücü ve 600 kilometrelik menziliyle aynı derecede güçlüdür. İki motorlu üst versiyon AWD Long Range'de ise bu güç kaynağı 530 kilometre için yeterli oluyor. 100 km/saat hıza 4,6 saniyede ulaşan 320 kW/435 bg'lik versiyon özellikle sprintlerde güçlüdür. Her üç versiyonun da ortak noktası 180 kW'lık DC şarj gücüdür.

Togg Almanya'ya ne zaman geliyor?

Kağıt üzerinde Togg bir kez daha iyi bir endüstri standardı sunuyor. Teorinin pratiğe ayak uydurup ayak uyduramayacağı muhtemelen daha sonra Almanya'da ortaya çıkacak. Togg T10X'in aslında 2024'te burada piyasaya sürülmesi gerekiyordu, ancak muhtemelen 2025'ten önce gerçekleşmeyecek. Kesin olan şu ki Togg Avrupa turnesine İskandinavya'dan başlamak istiyor.

T10F için bilinen Orta Avrupa için bir lansman tarihi bulunmuyor ve fiyatı konusunda da kesin bir bilgi bulunmuyor . Türkiye'de kardeş SUV modeli T10X'i yaklaşık 47.000 Euro'ya satın alabilirsiniz..

Dizüstü Laptop Bilgisayarlar Hakkında Aklınıza Takılanlara Cevap Bulmak İçin Dizüstü Bilgisayar SSS'leri konusunu inceleyebilirsiniz.

OPENCART 3 TEMA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Şu konuda ilginizi çekebilir: 2020 yapımı eniyi seçme filmler 

E-ticaret siteleri yani alışveriş sitesi tasarımı konusunda profesyonel destek, hizmet ve gelişmiş altyapı ile benzersiz Safir E ticaret paketleri sunuyoruz. Uygun fiyatlı gelişmiş Safir E-ticaret yazılımı ve paketleri ile e-ticarete başlayın. Alışveriş sitesi için çok büyük paralar ödemenize gerek yok.


Beğendiğiniz ve almak istediğiniz temanın satın alma aşamasından kurulumu ve genel ayarları, güvenlik ayarları, Türkçeleştirme işlemleri gibi her türlü işlemleri müşteri memnuniyeti önceliğimiz olmak üzere tamamlayıp teslim ediyoruz.