Organik Trafik ve Google Aramalarında Yükselme Etkisi

Organik Trafik ve Google Aramalarında Yükselme Etkisi

ORGANİK TRAFİK NEDİR ?

“Organik trafik " terimi, ücretsiz (“organik”) arama sonuçlarının bir sonucu olarak web sitenizde bulunan ziyaretçilere atıfta bulunmak için kullanılır. Organik trafik, ücretli reklamların oluşturduğu ziyaretleri tanımlayan ücretli trafiğin tam tersidir.

Organik olarak kabul edilen ziyaretçiler, Google veya Bing gibi bir arama motoru kullandıktan sonra web sitenizi bulurlar, bu nedenle başka bir web sitesi tarafından “yönlendirilmez”.

 

Bu yazımız şunları içerecektir:

  • Organik arama trafiğinizi Google Analytics raporlarında nasıl bulabilirsiniz?
  • Organik arama trafiğinizin değerini Google Analytics ile nasıl ölçersiniz?

 

Organik arama trafiğinizi Google Analytics raporlarında nasıl bulabilirsiniz?

 

SEO veya arama motoru optimizasyonu , Google gibi arama motorları aracılığıyla bir web sitesine yüksek kaliteli organik arama trafiği miktarını artırma tekniğidir.

 

"Organik arama trafiği" ile, bir anahtar kelimeye göre arama yapan ve tıklama başına ödeme (PPC) reklamı yerine bir arama motoru sonucunu tıklayan web sitesi ziyaretçileri kastediyoruz. Başka bir deyişle, bu, dijital reklamlardan gelen ücretli trafikten ziyade, arama motorlarından gelen ücretsiz trafiktir.

Sitelerinize istediğiniz anahtar kelimelerle istediğiniz arama motoru üzerinden organik trafik gönderme hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

 

Artık SEO'nun ne olduğunu bildiğimize göre, Google Analytics’te organik trafiğinizi nasıl bulacağınız ve izole edeceğinizle başlayalım. Organik trafiğinizin nasıl performans gösterdiğine bakmanın en az iki yolu vardır.

 

Seçenek 1: Kanal Raporunda Detaylandırın

İlk yol, Kanallar raporunuza gitmektir (Edinme >> Tüm Trafik >> Kanallar). Bu, farklı kanal gruplarınızın trafik, katılım ve dönüşüm açısından nasıl performans gösterdiğini gösterir. Kanallarla, ziyaretçilerin web sitenize ulaşmasının farklı yollarını kastediyoruz (örneğin, Ücretli Arama, Yönlendirme, Sosyal vb. Trafik).

 

Organik arama trafiğinizi incelemek için Organik Arama'yı tıklayın (örneğin, yalnızca organik aramadan gelen ziyaretçilerinizin metriklerine bakın).

Bu daha sonra, en iyi performans gösteren anahtar kelimelerinizi seçtiğiniz metriklere göre sıralayan Organik Anahtar Kelimeler raporunuzu görüntüler (Edinme >> Tüm Trafik >> Kanallar >> Anahtar Kelime).

 

Örneğin, organik anahtar kelimelerinizi hemen çıkma oranına göre sıralamak isteyebilirsiniz (sitenize gelen ve hemen başka işlem yapmadan kalan kullanıcıların yüzdesi). Bu, hangi anahtar kelimelerin en fazla ilgi çeken veya yüksek kaliteli trafiği kullandığını görmenizi sağlar.

Arama Motoruna Göre Segmente Etme : Belirli arama motorlarına (örneğin Google, Yahoo, Bing, vb. Gelen ziyaretçilerden kaç tane geliyor) bakmak istiyorsanız organik arama trafiğini kaynağa göre de segmentlere ayırabilirsiniz. Satın Alma >> Tüm Trafik >> Kanallar >> Kaynak (sekme) seçeneğine gidin.Açılış Sayfasına Göre Segment : Son olarak, sitenize en çok organik arama trafiğini yönlendiren açılış sayfalarını tanımlamak isteyebilirsiniz. Açılış sayfasına göre, bir ziyaretçinin web sitenizi ziyaret ederken gördüğü ilk web sayfasını kastediyoruz.

Organik arama trafiğinizin en yüksek trafiğe sahip açılış sayfalarını görmek için organik anahtar kelimeler raporundaki Açılış Sayfası birincil boyutunu tıklayın (Edinme >> Tüm Trafik >> Kanallar >> Açılış Sayfası).

 

Seçenek 2: Herhangi Bir Raporda “Organik Trafik” i Segment Olarak Ekleyin

Ancak, belki de organik trafiğinizi farklı bir raporda daha fazla analiz etmek istersiniz. Bu durumda, “Organik Trafik” varsayılan bölümünü raporun en üstüne ekleyebilirsiniz. Bu, Organik Trafik segmentiniz için Kitle, Davranış ve Dönüşüm raporlarınızı daha derine dalmanıza olanak tanır.

 

 
Organik trafiğinizin değerini Google Analytics ile nasıl ölçersiniz?

Peki neden SEO'nuzun etkisini ölçmek istiyorsunuz?

Çünkü genellikle CEO'lar ve KOBİ sahipleri tarafından, işi için SEO ve organik trafiğin değerini ölçmek benzersiz bir zorluktur.

Organik arama trafiği (sosyal trafik gibi) sıklıkla pazarlama hunisinin en üstünde yer aldığından, çoğu tüketici olmasa da, bugünlerde çoğu tüketici web sitenizle ilk karşılaştığında ücretli müşterilere dönüşmez.

 

Her zaman söylediğimiz gibi organik trafik dönüşümü yapmak için şu linkteki gibi bir organik trafik satın alabilir yada e-posta reklam pazarlaması ile reklam kampanyasına ihtiyacınız olabilir. Organik arama trafiği genellikle işletmeye çok pahalıya mal olduğundan gelir sağlamak için hak ettiği karşılığı alamaz ve yönetim tarafından tercih edilmez işte bu yüzden biz bu hizmeti çok uygun fiyatlarla sunuyoruz.

 

Bu nedenle SEO’nun değerini ölçmek için Google Analytics’teki “Çok Kanallı Huni” raporlarını kullanıyorum. Özellikle, “Yardımlı Dönüşümler” raporunu kullanmanızı tavsiye ederim. (Dönüşümler >> Çok Kanallı Huniler >> Yardımlı Dönüşümler).

 

Bir oyuncunun topu gerçekten çembere sokan kişi olmayacağı, ancak takım arkadaşlarına yardımcı olabileceği basketbolda bir asistan düşünün. Asistanlar basketbol takımına önemli bir değer sağladığı ve “puanlamayı” (veya “dönüşümleri”) mümkün kıldığı için, hem basketbol hem de dijital pazarlamadaki bir ekibin değerini anlamak için izlenmesi gereken önemli bir ölçümdür.

Bu nedenle, Yardımlı Dönüşüm raporu, SEO'nuzun gerçek etkisini anlamak için en iyi bahistir. SEO çabalarınızın ölçülebilir değerinin, düşündüğünüzün iki katı olduğunu görünce şaşırabilirsiniz.

 

1. Adım: Yardımlı Dönüşümler raporunuza gidin

Dönüşümler >> Çok Kanallı Huniler >> Yardımlı Dönüşümler'i tıklayın. Orada, tüm kanal gruplarınız için yardımlı dönüşüm sayısını ve bu dönüşümlerin değerini göreceksiniz.

Bu ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, Ekran Google Mağazası için En Yüksek Yardım Edilen / Son Tıklama Dönüşüm oranına sahiptir, yani Ekranın şirketin dönüşüm sayısı üzerindeki etkisi en sadedir.

 

Adım 2: Organik arama trafiği için Yardımlı Dönüşümlerinize bakın

“MCF kanal gruplaması” altındaki “Organik Arama” yı tıklayın. Burada göreceksiniz.

 

Adım 3: Yardımlı Dönüşüm Değerinizi Her Kaynak için Doğrudan Arama Değeriyle (Arama Motoru) karşılaştırın

Bu ekran görüntüsündeki işletmeler için, organik arama için desteklenen dönüşümlerin çoğu Google’dan geliyor. Bu şirketin Google organik aramanın Yardımlı Dönüşüm Değerini (2912.08 $), Doğrudan Dönüşüm Değeriyle (2717.08 $) karşılaştırırsanız, bu işletme için Google organik aramanın gerçek değerinin Doğrudan Dönüşüm değerinin iki katından fazla olduğunu görürsünüz.

Başka bir deyişle, bir SEO analisti yöneticilerine veya müşterilerine, SEO'nun değerinin aslında sadece doğrudan dönüşümlere dayandığını düşündüklerinin iki katı olduğunu gösterebilir!

Artık Google Analytics’le SEO’nun değerini nasıl göstereceğinizi bildiğinize göre, işletmeniz için organik aramanın nasıl bir performans gösterdiğini anlamak için hangi ölçümleri izleyeceğinizi konuştuk.

Sizinde anladığınız gibi, Google’ın Google Analytics’le nasıl analiz edileceğini öğrenmek kolay bir iş değildir. Zamana ve öğrenmeye ciddi oranda ihtiyaç vardır.

Bu nedenle Safir Medya olarak, SEO destek organik arama trafiği dahil olmak üzere birkaç işletmenin dijital kanallarını optimize etmelerine yardımcı oluyoruz. Bu işletmelerin birçoğu çok akıllı ve teknik kurucular tarafından yönetiliyor. Ancak, dijital pazarlama ve veri analitiği alanında eğitimli olan bu girişimciler bile, SEO verilerinden eyleme geçirilebilir iç görüşlere dikkat çekecek bilgiye veya kaynaklara sahip değillerdir.

Dijital analitik platformumuzda geliştirdiğimiz google organik trafik platformu bu hizmette çok önemli bir araçtır. Uygulamamızı kullandığınızda SEO’nun Google Analytics verilerinize dayanarak işletmeniz için doğru kanal olup olmadığını size söyler, bu nedenle yanlış pazarlama faaliyetlerinde para harcamanıza gerek kalmaz.

Başka bir deyişle, araç bu eğitimde anlattığımız her şeyi otomatikleştiriyor, böylece deneme yanılma yoluyla bu şeyleri öğrenmek için daha az zaman harcayabilir ve işinizi yürütmek için en iyi yaptığınız şeyi yaparak daha fazla kendinize zaman ayırabilirsiniz.

 

Bu hizmetimizle ilgileniyorsanız (veya dönüşüm hedeflerinizi belirlemek için yardıma ihtiyacınız varsa), buraya tıklayarak iletişim formumuzu doldurun veya destek@safirmedya.com adresinden e-posta gönderin .

Saygılarımızla...