Yüz Tanıma Sistemi ve Sosyal Medyada Etiketlemenin Tehlikeleri

Yüz Tanıma Sistemi ve Sosyal Medyada Etiketlemenin Tehlikeleri

10 milyondan fazla görüntünün veri kümesi, Çin'in etnik Müslümanlar üzerindeki baskısıyla bağlantılıydı. Microsoft , yaklaşık 100.000 kişinin 10 milyondan fazla görüntüsünü içeren devasa bir yüz tanıma veritabanını sessizce kaldırdı.

Financial Times'ın Perşembe günü bildirdiğine göre, görüntüler arama motorlarından toplandı ve 2016 yılında MS Celeb adlı bir veri setinde yayınlandı ve askeri araştırmacılar ve SenseTime ve Megvii gibi Çinli firmalar da dahil olmak üzere dünya çapında yüz tanıma sistemlerini eğitmek için kullanıldı. Daha önce bir yapay zeka projesinde ünlüleri tanımak için kullanılan veri seti, Çin'in ülkedeki etnik azınlıkları bastırma çabalarıyla bağlantılıydı.

 

SOSYAL MEDYADA ARKADAŞ ETİKETLEMENİN ZARARLARI

Yoğun uzaysal-zamansal teknolojide yapay zeka ve yüz tanıma kullanımı, CES 2019 sırasında Horizon Robotics sergisindeki canlı bir gösterinin parçasıydı.

Microsoft yaptığı açıklamada, "Site akademik amaçlara yönelikti" dedi. "Artık Microsoft'ta olmayan ve o zamandan beri kaldırılan bir çalışan tarafından çalıştırıldı." diye kendini savundu.

 

Yüz tanıma teknolojisi, genellikle telefonların kilidini açmak ve sosyal medyada arkadaşları etiketlemek gibi günlük amaçlar için kullanılır, ancak gizlilik endişeleri devam etmektedir. Yapay zeka alanındaki gelişmeler ve kameraların yaygınlaşması, bireylerin ne yaptığını izlemeyi ve takip etmeyi giderek daha kolay hale getirdi.

KOLLUK KUVVETLERİNDE KULLANIM

Kolluk kuvvetleri, soruşturmalara yardımcı olmak için sıklıkla bu teknolojiye güvenir, ancak yazılımın kusurları da vardır. İngiltere Metropolitan Polisi tarafından kullanılan yazılımın bu yılın başlarında vakaların yüzde 98'inde yanlış eşleşmeler ürettiği bildirildi.

FT'ye göre, veri setinde yer alan birçok kişiden izinlerinin dahil edilmesi istenmedi, ancak görüntüleri Creative Commons lisansı altında internetten alındı. Creative Commons lisansı, fotoğrafın konusu tarafından değil, resmin telif hakkı sahibi tarafından verilen bir izin olan fotoğrafların akademik olarak yeniden kullanımına izin verir.

 

ÇİN UYGUR TÜRKLERİNİ BU ŞEKİLDE İZOLE ETTİ VE SİNDİRDİ

The New York Times'ın Nisan ayında bildirdiğine göre, Çin hükümeti, nüfusunda büyük ölçüde Müslüman bir azınlık olan 11 milyon Uygur Türkü'nü takip etmek ve kontrol etmek için yüz tanıma yazılımı kullandı. Times'ın haberine göre, geniş bir güvenlik kamerası ağına dokunan teknoloji, görünüşlerine göre Uygurları aradı, hareketlerini takip etti ve milyonları gözaltı kamplarına koydu.

 

YÜZ TANIMA SİSTEMİ TOPLUMLAR İÇİN BÜYÜK RİSK

Aralık ayında Microsoft, hükümetleri yüz tanıma teknolojisinin doğruluğunu sağlamak için bağımsız olarak test edilmesini gerektiren yasaları yürürlüğe koymaya çağırdı. Microsoft baş danışmanı Brad Smith bir blog gönderisinde "Harekete geçmediğimiz sürece, yüz tanıma hizmetlerinin toplumsal sorunları daha da kötüleştirecek şekilde yayıldığını bulmak için beş yıl sonra uyanma riskiyle karşı karşıyayız" dedi .

 

GOOGLE HABERLER SAYFAMIZI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Google News kanalımızı takip edin, kampanyalar ve güncel haberlerle farkınız olsun. Alttaki linke tıkladığınızda açılan sayfada TAKİP ET butonuna tıklamanız yeterlidir. Ayrıca desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler..

ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: https://www.cnet.com/