Google Köprü Sayfa Algoritmasını Geliştiriyor

Google Köprü Sayfa Algoritmasını Geliştiriyor

Seo terimini internetten pazarlama felsefesi yaygınlaştıkça duymaya başladık. Arama sitelerinde üst sıralarda olmanızı sağlayan kriterler topluluğu diyebilirim. Kriterler dememin nedeni bir noktaya bağımlı olmamasıdır. Sitenizi optimize etmek demek birçok faktörü düşünerek hareket etmektir. Bunlardan biride köprü sayfa mantığıydı.

Bridge Page (Köprü Sayfa):

Web sitenin giriş(başlangıç) noktası olarak tasarlanmış Doorway Page benzeri sayfadır. Google yakın bir süreçte giriş sayfalarıyla alakalı algoritmik bir harekete geçeceğini duyurdu. Bu algoritma köprü bağlantılar oluşturarak web sayfasının ziyaretçi sayısını artırmaya çalışan bir çok web sitesini etkileyecektir.

Peki Nedir Bu Köprü Sayfalar?

Köprü sayfalar, bir web sitesinin ya da herhangi bir sayfanın arama motorlarında belli başlı kelimelerde yükselmesi için oluşturulan, içerisinde içerik olarak pek bir şey bulundurmayan, ilgisiz içerikler barındıran sayfalara verilen isimdir. Bu tür işlemler Google arama motorunu kandırmaya yönelik olduğundan dolayı Google her zamanki gibi önlemini alıyor. Google bu süreçle başa çıkabilmek adına yeni bir güncelleme yapacağını duyurdu. Son dönemlerde dikkate ettiğim bir şey oldu.

Google önceden güncelleme yapacağını duyurmadan direkt olarak güncellemeyi yayına almaktaydı fakat artık önceden uyarıyor. Aslında bu bile harika bir şey. Bu güncellemede asıl amaç her zaman ki amaç neyse o.

Google kullanıcılarına kaliteli sonuçlar vermek istiyor. Bu köprü sayfalar (doorway pages) oluşturarak sadece yükselme amacı olan sitelerle mümkün değil.

Google bunu bildiği için kısa süre içerisinde önlem almak ve bu tür sayfaları temizlemek istiyor.

İşte yapmamanız gerekenler;

  1. Yalnızca hit sağlama amacıyla köprü sayfalar oluşturmamalısınız.
  2. Hedef kelimenizde yükselme amacıyla bu tür sayfalar kesinlikle oluşturmamalısınız.
  3. Paravan bloglar kurup daha içerik olarak geliştirmeden web sitenize yönlendirme yapmanız.
  4. Backlink çalışmaları artık eskisi gibi değil. Daha çok önem kazandı ve daha dikkatli yapılandırılması gerekmektedir. Doğal bağlantılar ile web sitelerinizi beslemelisiniz. Doğal bağlantılarda kaliteli içerikle kendiliğinden gelecektir.

Bu konuda organik hit gönderen sistemimizi inceleyebilirsiniz.

Google Organik Trafik Sistemi