Microsoft HoloLens ile Holografik Gelecek

Microsoft HoloLens ile Holografik Gelecek

HoloLens, artırılmış gerçeklik ürünlerine benzer özelliklere sahip olup giyilebilir ekranı sayesinde etrafımızdaki hologramları görmemize imkan tanıyacak.

Microsoft, Windows 10 ve internet tarayıcısı Spartan’ın yanında bir de HoloLens adını verdiği yeni ürününü tanıttı. ‘Holografik Gelecek‘ olarak tanımlanan bu teknoloji etrafınızdaki hologramları görmenize imkan sunuyor.

HoloLens, artırılmış gerçeklik ürünlerine benzer özelliklere sahip olup giyilebilir ekranı sayesinde etrafımızdaki hologramları görmemize imkan tanıyacak. ‘Dünyanın en gelişmiş holografik bilgisayarı‘ olarak tanımlanan HoloLens, CPU ve GPU‘nun yanı sıra özel bir holografik işlemciye sahip.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens

 

Microsoft'un büyük Windows 10 etkinliğinde duyurduğu en son yenilik, arttırılmış gerçeklik alanında oldu. Sanal gerçeklik cihazlarının popülerlik kazandığı son dönemde geri kalmak istemeyen Microsoft, rakiplerini katlayacak özelliklere sahip cihazı HoloLens'i duyurdu.

Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz Microsoft HoloLens, etrafınızdaki dünyayı hologram olarak üst üste ekleyen ve dijital ile fiziksel dünyayı buluşturan holografik lenslere sahip. Cihaz aynı zamanda konumsal ses algılama özelliğini de getiriyor. Yani hologramlar arkanızda olduğu zaman seslerini duyabiliyorsunuz.

HoloLens, başka bir telefon veya bilgisayara ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanmış. Üst seviye GPU ve CPU'ya sahip olan HoloLens'in kendine ait bir bilgisayarı bulunuyor. HoloLens'te bunların dışında, Microsoft'un deyişiyle, 'holografik işlem biriminin' kısaltması olan bir de HPU bulunuyor.

Giyilebilir ekranın ön kısmında bulunan siyah vizör, transparan bir ekran barındırdığı gibi uzaysal ses özellikleri sayesinde de hologramların işitilmesini sağlıyor. Ayrıca ekranda kullanılan sensörler deHoloLens‘e güç katıyor.

Herhangi bir telefon ya da bilgisayara ihtiyaç duymadan kendi başına çalışabilecek şekilde tasarlanmış olan HoloLens‘te ayrıca Microsoft tabiriyle ‘holografik işlem birimi‘ yani HPU yer alıyor.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens

Windows 10 ile çıkacak olan uygulamalarla aynı olacak Hologram uygulamalar, geliştiricilerin sanal gerçeklik cihazı için uygulama üretmelerini daha kolay hale getirebilecek.

Bu bağlamda Windows 10, dünyanın ilk holografik bilgi işlem platformu olarak, geliştiricilerin gerçek hayatta holografik deneyimler tasarlamasını sağlayan bir dizi API içerecek. Windows 10 sayesindeuniversal uygulamalar hologram olarak çalışabilecek. Böylece, üç boyutlu hologramların fiziksel ortamda kullanılması da mümkün olacak.

Halen geliştirme çalışmaları devam eden Microsoft HoloLens hem işletmeler hem de tüketicilerin kullanımı için satışa sunulacak. Şimdilik hakkında pek fazla bulunmayan Microsoft HoloLens için yayınlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Microsoft, bugünkü etkinlikte oldukça etkileyici bir de gösteri gerçekleştirdi ve Windows Holographic ile HoloLens'in gücünü katılımcılara gösterdi. HoloLens takılı olarak sahne alan bir Microsoft yetkilisi, HoloStudio uygulamasını kullanarak, yani ses komutları ve el işaretleri yaparak sanal bir 3D quadrocopter çizdi. Sonrasında tamamlanan proje, oradaki 3D yazıcıya gönderildi ve dijital dünyada yaratılan 3 boyutlu bir ürün, direkt olarak gerçek dünyada yerini almaya başladı.

Daha fazla uygulama ile platformun ileride neleri mümkün kılacağını şu an için ancak hayal edebiliyoruz. Ne yazık ki Microsoft, Windows Holographic platformu ile HoloLens cihazı için bir çıkış tarihi vermedi. Yalnızca, ne zaman çıkacağını bilmediğimiz Windows 10 ile yakın zamanlarda piyasaya çıkacağı söylendi.