Detaylı Görsel Aramanın Yolları

Detaylı Görsel Aramanın Yolları

Webmaster olarak çeşitli işlerle uğraşınca hangi proje yapıyor olursan ol bir şekilde görsellere ihtiyaç duyuyorsun ve zamanla sen de farkediyorsun ki kullanmak için bilgisayarına indirdiğin ya da özel bir resim servisine yüklediğin tüm imajlar artık aynılaşıyor.

Çünkü detaylı arama yapma fırsatın olmuyor ya da yaptığın aramalar birbirine çok yakın sonuçları karşına çıkarıyor. Bu bağlamda ben de aynı durumları yaşamış ve farklı bir şeylerin arayışında olan birisi olarak, çeşitli yolları denedim. Google görseller aramasında sol menüden resim büyüklüğünü değiştirmek, tarih olarak zamanı değiştirmek, resim boyutunu “şu boyuttan daha büyük” şeklinde yapmak bize önemli kolaylıklar sağlayacaktır.

Photo Finder Benim şimdi kısaca bahsedeceğim bir başka yol ise, Google Chrome Eklentisini kullanarak, çok daha hızlı ve biraz daha detaylı bir imaj araması yapmamızı sağlayacak bir yol olacak. İlgili eklentiye buradan ulaşabiliriz. Tarayıcımıza eklentimizi kuruyoruz ve chrome tarayıcısının en çok sevdiğim özelliklerinden olan yeniden başlatmaya gerek olmadan kullanmaya devam ediyoruz.

Tarayıcımızın sağ üst köşesinde şeklinde bir işaret olacaktır. Simgeye bastığımızda yeni bir sekme açılıyor ve buradan simgenin kendi arama modülünü kullanarak istediğimiz resimlere ulaşma şansımız oluyor. Orada neler var?

Arama yaparken resimlerin hangi makineler ile çekildiğini de kategorilendirebiliyoruz. Eğer “lazer epilasyon” gibi bir kelimeyi aramışsak ve sadece “Nikon” cihazlar ile çekilen fotoğrafları görmek istiyorsak;

1. Sekmeden Nikon markasını seçiyoruz. En sağdaki sekmede, hangi tarihte çekildiğini de belirleyebiliyoruz. 12 farklı ayın listelendiği bu sekmede, Eylül ayını seçtiğimde sadece bu yıl Eylül ayı mı yoksa son yıllarda sadece Eylül ayında çekilmiş fotoğraflar mı sergileniyor, bunu bilemiyorum. Yine 3.sekmede fotoğrafın aydınlık, karanlık ya da çok karanlık olması gibi durumları da ayrım yaparak görebiliyoruz, fakat bunun çok fazla başarılı sonuçlar veremediğini ne yazık ki üzülerek söylemek durumundayım.

Dikkatimi çeken noktalardan bir tanesi de biz aramayı Türkçe bir kelime olarak dahi yapsak, google.com sunucusu üzerinden aramayı yapıyor ve bu yüzden midir bilinmez ama çok daha kaliteli görseller ile karşı karşıya  kalabiliyoruz.  İlginiz için teşekkürler..