SEO'da Backlink Nedir ve Sitenize Avantajları Nelerdir?

SEO'da Backlink Nedir ve Sitenize Avantajları Nelerdir?

"Backlink", arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyasında en çok kullanılan kelimelerden biridir. Kısa bir süre önce bir blog veya web sitesi oluşturan birçok blogcu, genellikle "backlink" teriminin ne anlama geldiğini anlamakta zorlanır.

Bu yazıda, size backlink denilen geri bağlantıların ne olduğu, SEO için neden gerekli olduğu ve çevrimiçi başarınız için neden önemli oldukları hakkında bir anlayış sunmayı umuyorum. Ayrıca rakiplerinizin geri bağlantılarını nasıl analiz edeceğinizi ve bunları siteniz için nasıl edineceğinizi öğreneceksiniz.

 

Backlink denilen geri bağlantılar, bir web sayfasına gelen bağlantılardır. Bir web sayfası başka bir sayfaya bağlandığında buna geri bağlantı anlamında backlink denir. Geçmişte, backlinkler bir web sayfasının sıralaması için en önemli ölçüttü. Çok sayıda geri bağlantı içeren bir sayfa, Google dahil tüm büyük arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma eğilimindeydi. Bu hala büyük ölçüde doğrudur.

İşte, geri bağlantılarla ilgili bilmeniz gereken yaygın terimler sözlüğü:

Link Juice: Bir web sayfası makalelerinizden herhangi birine veya web sitenizin ana sayfasına bağlantı verdiğinde, "link juice" iletir, buna bir nevi pagerank aktarımı diyebiliriz. Bu bağlantı, makalenin sıralamasına yardımcı olur ve ayrıca etki alanı otoritesini geliştirir. Bir blog yazarı olarak, takip edilmeyen bir etiket kullanarak bağlantı link juice geçişini durdurabilirsiniz.

No-Follow Link: Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlantı verdiğinde, ancak bağlantının No-Follow Link yani takip edilmeyen bir etiketi olduğunda, bu bağlantı link juice olarak geçmez. Takip edilmeyen bağlantılar, herhangi bir katkı sağlamadıkları için bir sayfanın sıralamasıyla ilgili olarak yararlı değildir. Genel olarak, bir web yöneticisi güvenilmez bir siteye bağlantı verirken takip edilmeyen etiketi yani no-follow link kullanır.

Do-Follow Link: Varsayılan olarak, bir blog gönderisine eklediğiniz tüm bağlantılar "do-follow" bağlantılarıdır ve bu link juice yani pagerank aktarımını sağlar.

Kök Etki Alanlarını Bağlama:  Bu, web sitenize benzersiz bir etki alanından gelen geri bağlantıların sayısını ifade eder. Bir web sitesi web sitenize on kez bağlanmış olsa bile, yalnızca bağlantılı bir kök alan adı olarak kabul edilecektir.

Düşük Kaliteli Bağlantılar:  Düşük kaliteli bağlantılar, vasat sitelerden, otomatikleştirilmiş sitelerden, spam sitelerinden ve hatta p*rno sitelerinden gelen bağlantılardır. Bu tür bağlantılar yarardan çok zarar verir. Geri bağlantı satın alırken dikkatli olmanız gereken en önemli etkenlerden biri budur.

İç Bağlantılar: Aynı etki alanı içinde bir sayfadan diğerine giden bağlantılara iç bağlantılar denir. Sürecin kendisi  dahili bağlantı veya ara bağlantı olarak adlandırılır.

Bağlantı Metni: Köprüler için kullanılan metne bağlantı metni denir. Bağlantı metni geri bağlantıları, belirli anahtar kelimeler için sıralamaya sokmaya çalışırken harika çalışır.

SEO'da Backlink Yani Geri Bağlantı Almanın Avantajları:

Geri bağlantıların avantajlarından bahsetmeden önce, son birkaç yılda geri bağlantılarla ilgili çok şey değiştiğini bilmelisiniz. Bir sitenin sıralamasında düşük kaliteli bağlantıların bile yardımcı olduğu dönemler vardı. Ancak Google, Penguin algoritmasını kullanıma sunduğundan beri, geri bağlantıların tüm algoritması değişti. Kaliteli sitelerden backlink -geri bağlantıların- olması çok önemlidir ve bu geri bağlantılar bağlamsal olmalıdır. Örneğin, balıklarla ilgili bir siteniz varsa ve diğer dış sitelerden sitenize maymunlar hakkında bağlantılar oluşturuyorsanız, bu bağlantıların hiçbir faydası olmayacaktır. Amacınız yetkili ve ilgili sitelerden bağlantı almak olmalıdır . Şimdi sitenize geri bağlantılar oluşturmanın sizin için neden önemli olduğuna bir göz atalım:

 

1. Organİk Sıralamayı İyileştİrİr

Geri bağlantılar, daha iyi arama motoru sıralamaları elde etmenize yardımcı olur.

Önemli Not: "SERP", arama motoru sonuç sayfası anlamına gelir. Bu ekran görüntüsü yalnızca insanların Google'da gördüklerini yansıtıyor. İşte bir örnek. "SEO Backlinks " konusunu ele alın . Bu arama terimini SEMRush SERP analizine (bir anahtar kelime araştırma aracı ) girersem , yüksek rütbeli sayfaların çoğunun tonlarca geri bağlantıya sahip olduğunu görebilirim:

İçeriğiniz başka sitelerden bağlantılar alıyorsa, bu içerik doğal olarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almaya başlayacaktır. Değilse, proaktif olmanız ve onları oluşturmanız gerekir. Amacınız, ana sayfanıza yönlendirenlerle birlikte tek tek yazılara / sayfalara bağlantılar oluşturmak olmalıdır.

 

2. DAHA HIZLI İNDEKSLEME SAĞLAR

Arama motoru botları, mevcut web sayfalarından geri bağlantıları takip ederek yeni web sayfalarını keşfeder.

Şunu unutmamak gerekir ki, ancak sitenizi keşfettiklerinde sitenizi etkili bir şekilde tarayabilirler. Herhangi bir geri bağlantınız yoksa, arama motoru botlarının sitenizi bulması daha zor olacaktır.

Özellikle yeni bir web sitesi için, sitenizin daha hızlı keşfedilmesine ve dizine eklenmesine yardımcı oldukları için geri bağlantı almak önemlidir.

 

3. YÖNLENDİRME TRAFİĞİ

Geri bağlantıların en büyük faydalarından biri, yönlendirme trafiğinin alınmasına yardımcı olmalarıdır.

Temel olarak, bir gönderiyi okuyan bir kişi, elindeki konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için gönderideki bağlantılara tıklayabilir. İnsanlar bağlantıları gönüllü olarak tıkladığından, genellikle daha hedeflenirler ve sayfadan hızlı bir şekilde ayrılma olasılıkları daha düşüktür (diğer bir deyişle, sitenize düşük bir hemen çıkma oranı sağlar ki bu çok iyidir).

Genellikle yönlendirme trafiği hedeflenir ve hemen çıkma oranı düşüktür.

Öğrenelim: Bağlantı  metni nedir ve bağlantılı metnin SEO önemi nedir?

Geri bağlantı yani backlink almaya nasıl başlanır: Artık SEO ile ilgili olarak "backlink" teriminin ne anlama geldiğini ve neden önemli olduklarını anlıyorsunuz. Şimdi yeni geri bağlantılar yani backlinkler elde etmek için birkaç basit teknik öğrenelim:

Backlink SEO hakkında aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir gerçek, önemli olan geri bağlantı sayısı değil, geri bağlantıların kalitesidir. Sitenize sağlayacağınız organik hit içinde aynı şey geçerli, programdan anlık gönderilen trafikten ziyade sürekli akış olan trafik olmalıdır.  

Sitenize bağlantılar almak için bazı ücretli uygulamalar kullanıyorsanız, muhtemelen Google Penguin'in algoritması tarafından cezalandırılacaksınız.

İşte soru şu: Blogunuz için kaliteli geri bağlantılar almanın yollarından bazıları nelerdir?

  • Harika seo uyumlu özgün makaleler yazın,
  • Bazı kaliteli sitelere üye olarak profilinizden site adresinizi paylaşın (Bu konuda Şiir Name sitesinde alan adı için özel alan ayrıldığından siteyi tavsiye ederiz), 
  • Kırık bağlantı kurma yöntemini kullanın,
  • Rakiplerinizin içeriğini kopyalayarak geri bağlantılarını çoğaltmayın,
  • Konuk blog yazmasını başlatın. Bazı blog konularında site adresi girmenizi sağlayarak backlink sağlayan (sitemizi bu hizmeti sağlamaktadır) konulara faydalı yorumlar yapın.
  • Web dizinlerine gönderin.

Okuyabilirsiniz:  Organik Trafik ve Google Arama Motorunda Yükselme Etkisi

Okuyabilirsiniz:  SEO Arama Motoru Optimizayonu ve Google'da Yükselme