Delphi ile Güvenlik ve MD5 Şifreleme Yöntemi

Delphi ile Güvenlik ve MD5 Şifreleme Yöntemi

Merhabalar, program yazarken özellikle kişisel verilerin işlenmesinde güvenlik çok önemlidir, bu konuda Delphi ile Güvenlik ve MD5 Şifreleme Yöntemini ele alacağız.  Ve bu konuda Delphi MD5 şifreleme kütüphanesi ile projenizde md5 şifreleme yönemini kullanabilirsiniz.  Bu sayede gönderilen veriler güvenli olarak yerine ulaştırılır ve kaydedilir.

Delphi ile programlama yaparken Verileri almak için veya şifreleme yapmak için Web Browser kullanmak isteyebilirsiniz. Delphi ile WebBrowser kullanma konumuzu daha önceden anlatmıştım. Konuya üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Belki kullanmak istersiniz diye bunu sizlerle paylaşmak istedim. Kullanımı çok kolaydır. Örnek kodları ile birlikte size ulaştırıyorum.

Uses IdHashMessageDigest; // Mutlaka ekliyoruz.
 
//Kullanımı
//Örneğin safirmedya.com yazısını MD5 teknik ile şifreleyelim
IdMD5.HashStringAsHex('safirmedya.com');
//Dönen değer aşağıdakidir.
{E3BACBDA5683258D93FC2EFC06DA663E}
procedure TForm10.Md5ButtonClick(Sender: TObject);
var
IdMD5: TIdHashMessageDigest5;
begin
IdMD5 := TIdHashMessageDigest5.Create;
try
Memo1.Text := Memo1.Text + IdMD5.HashStringAsHex(edit1.Text) + #13+#10;
finally
IdMD5.Free;
end;
end;Uygun güvenlik planlaması, yönetimi ve güvence süreçleri olmaksızın acil serbest bırakma programına göre hızlı bir şekilde geliştirilmiş yazılım sistemi olduğunda, güvenlik açısından kritik sistemin güvenlik sisteminin ciddi yapısal hassasiyetine neden olmak için kullanılır. Embarcadero Technologies Co.’nun Delphi XE2’sinin bir middleware’i olan DataSnap’in Veri Seti ve Sağlayıcısı, kesinlikle kolay ve hızlı bir prosedür geliştirmeye yardımcı olur, ancak güvenlik programını uygulamak ve yazılım sistem güvenliğini kontrol etmek için savunmasızdır.

Bağlantı yapısı Veritabanı-DataSnap sunucu-SQL Bağlantı-SQL Veri seti-Sağlayıcı uygulanır. Bu, DataSnap Server Port’un zararlı saldırganlara karşı emin olduğu anda, her türlü Sağlayıcı bilgisinin açığa çıkmasıdır.

Bu pozlama, SQL Komutunu çalıştırabilen bir pencere olur. Böylece, DataSnap Sunucusundaki Veri Kümesi ve Sağlayıcı, güvenlik yönetiminin tüm yönleri dikkate alınarak kullanılmamalıdır. Dlephi XE2’deki İstemci ve Sunucu DataSnap için güvenlik açıklarının doğrulanması üzerinde çalıştık ve DataSnap sunucu sistemindeki güvenlik açığını iyileştirmek için güvenli bir kodlama yöntemi öneriyoruz.

Delphi örnek projeler ve kaynak kodlara buradan erişebilirsiniz.

 • user

  Safir Medya

  MD5 hash'ını orijinal formatına tersine çevirmenin bir yolu yoktur ... hash, bir dize alır ve orijinal formatına ters çevrilemeyen bu dizgenin 32 bitlik bir sunumunu üretir. Bir MD5 şifre sistemini ya da benzerini kırmanın tek yolu, doğru karma gerçekleşe

  4 yıl önce

 • user

  Özkan EROL

  Merhaba, peki bunu geri nasıl decrypted yapabiliriz?

  4 yıl önce