WIN 10 Localhost MYSQL Başlatılamama veya Başlatıldı Durduruldu Hatasının Çözümü

WIN 10 Localhost MYSQL Başlatılamama veya Başlatıldı Durduruldu Hatasının Çözümü

MySQL Windows işletim sisteminde kurulurken, ön tanımlı kurulum dizini "C:\Program Files\MySQL\MySQL Server x.x" olarak belirlenmiştir. Ancak, veritabanı dosyalarının bulundurulacağı dizin kurulum dizininin altında değil Windows işletim sistemi sürümüne göre farklılık gösterebilir. Eğer yeni kurulum yapacaksanız, PHP ve MySQL çalışmaları yapabilmemiz için tek tek kurulumlarını indirip yüklememize gerek yok. Çünkü Appserv bizim için bunları tek kurulum haline getiriyor. Appserv kurulumunun nasıl olduğunu talep ederseniz yorumlar kısmına yazın en kısa sürede ekleyelim.

PHP uygulama geliştiricileri için Localhost’da çalışmanın vazgeçilmez olduğu bir gerçektir. Projelerimizi hazırlarken olmazsa olmazlardan birisi deneme aşamasıdır ki bu noktada bizlerin imdadına Local’de çalışan PHP sunucuları yetişir. Normal bir PHP + MySQL sunucusu kurmak bir hayli zahmetli olduğundan, farklı işletim sistemlerinde çalışabilen hazır PHP + MySQL sunucuları kurmak çok daha mantıklıdır.  

Şimdi gelelim asıl konumuza;

Localhosta ister hazır sunucularla olsun ister direk kurmuş olun, MySQL kurulumunuz çalışıp dururken bir gün birde baktınız çalışmıyor ve şu hatayı veriyor:


 

Yerel bilgisayardaki MySQL hizmeti başladı ve sonra durduruldu. Bazı hizmetler, diğer hizmetler veya programlar tarafından kullanılmıyorsa otomatik olarak durur.

Peki bu hatayı aldınız gidermek için çok uğraştıysanız da başarılı olamadınızmı? Hizmetlere gelip MYSQL hizmetini tekrar başlat dediğiniz halde aynı hatayı almaya devam ediyorsunuz. Evet bu sorunun kesin çözümü şu şekilde;

 

 1. MySQL kurulu olduğu klasör altındaki Data klasörüne gidin
 2. Data klasörünün boş olduğundan emin olun, boş değilse de boşaltın (yalnız unutmayın eski veritabanları silinecektir). Eğer silmezseniz uygulayacak olduğumuz  --initialize komutu başarısız olur.
 3. Data klasöründe sağ tuş tıklayıp Özellikler ve Güvenlik sekmesinden SYSTEM için Tam Denetim izinlerini verin.
 4. Komut istemini açın ve,
 5. mysqld --initialize komutunu girerek Enter tuşu ile çalıştırın.

 

Şimdi veri klasöründe gerekli tüm veri dosyaları yapılarını gelmiş olarak göreceksiniz. Eğer oluşturulmamışlarsa, mysqld için klasöre yazma yetki kısıtlaması vardır. Eğer oluşturulduysa ki yetkiler açıksa kesinlikle oluşturulur, artık MySQL hizmetinizi rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.


my.ini dosyasında da aşağıdaki değişiklikleri yapın.

[client]
default-character-set=utf8mb4

[mysql]
default-character-set=utf8mb4

[mysqld]
collation-server = utf8mb4_unicode_ci
character-set-server = utf8mb4

Saygılar...

 

 

 • user

  Süleyman

  Bu sorun için günlerdir çözüm bulamamıştım, sonunda sizin sayenizde buldum elinize sağlık....

  5 ay önce