IIS Database Hatası

IIS Database Hatası

Evet bugünkü konumuz IIS Database Hatası üzerine yaşadığımız sorunlar ve bunun çözümü. IIS Veritabanı Yöneticisi, yerel ve uzak veritabanlarınızı IIS Yöneticisi’nden kolayca yönetmenizi sağlar. IIS Veritabanı Yöneticisi, Web sunucusunu veya uygulama yapılandırmasını temel alarak veritabanlarını otomatik olarak keşfeder ve ayrıca ağdaki herhangi bir veritabanına bağlanmayı sağlar. Bir kez bağlandığında, IIS Veritabanı Yöneticisi tabloları, görünümleri, saklı yordamları ve verileri yönetmenin yanı sıra ad hoc sorguları yürütmek de dahil olmak üzere bir dizi yönetimsel işlev sunar. IIS Veritabanı Yöneticisi, Microsoft SQL Server ve MySQL için destek sağlar.

Buna ek olarak, IIS Veritabanı Yöneticisi IIS Yöneticisi’nin bir uzantısı olduğu için, yöneticiler, veritabanlarını yönetim üzerinde ek yönetim bağlantı noktaları açmak zorunda kalmadan yetkili yerel veya uzak kullanıcılara güvenli bir şekilde yetki verebilir.

Eğer sizinde sisteminiz NTFS formatlı ise çözümü iletiyorum.

 1. İlk olarak db bulunduğu klasör(genelde /db) olarak belirlenen klasörün üzerine gelip sağ tıklayın.
 2. Properties(özellikler) tıklayın.
 3. Security(güvenlik) sekmesine tıklayın. [Eğer security(güvenlik) sekmesini göremiyorsanız windows explorer ın tools(araçlar) lardan folder options(dosya özellikleri) ne tıklayın gelen pencereden view(göster) sekmesinde en alttaki Use Simple file sharing [Recommended] sekmesi seçili ise onu kaldırın ] şimdi devam edebiliriz.

Yukarıda kaldığımız yerden özellikler den şimdi security(güvenlik) sekmesini görebilirsiniz.

 •     Security sekmesinden kullanıcıya(yani kendinize) yazma ve okuma veya tüm hakları vermelisiniz.

 

IIS Yöneticisi aracılığıyla yerel ve uzak veritabanlarını yönetin

IIS Yöneticisi uzantısı olarak, IIS Veritabanı Yöneticisi yerel yöneticiler ve uzak site sahipleri veya yetkili ayrıcalıklara sahip geliştiriciler tarafından kullanılabilir. Bağlandıktan sonra, kullanıcılar tablo oluşturabilir, mevcut tabloları düzenleyebilir, veri ekleyebilir veya düzenleyebilir, dizin ve anahtarları ekleyebilir veya değiştirebilir, SQL sorgularını çalıştırabilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Ayrıca uzak kullanıcılar, HTTP üzerinden SSL üzerinden Internet üzerinden bağlanırken IIS Veritabanı Yöneticisi’nin tüm özelliklerine erişebilir.

Verileri daha rahat bir şekilde sorgulayın

Yapılandırma sisteminde saklanan bağlantı dizeleri listesinin ön yüklemesi, sunucu yöneticilerinin hangi veritabanlarının yönetilebileceğinin denetimini sürdürmelerine izin verirken, veriler, mağaza prosedürleri ve görünümleri ile uygun etkileşime izin verir.

IIS Yöneticisi aracılığıyla Microsoft SQL Server veritabanlarını yedekleme ve geri yükleme

IIS Veritabanı Yöneticisi, BT Yöneticilerinin IIS Yöneticisi içindeki Microsoft SQL Server veritabanlarının yedekleme ve geri yükleme işlemlerini yönetmesine izin verir. IIS Veritabanı Yöneticisi, Windows Kimlik Doğrulama ve SQL Kimlik Doğrulama kimlik bilgilerini işleyebileceğinden, BT Yöneticileri bu yönetimsel prosedürü diğer IIS kullanıcılarına da devredebilir.

Özellikler

 • Microsoft SQL Server veya MySQL veritabanlarını yönetin:
 • Tabloları ekle, yeniden adlandır, bırak ve düzenle
 • Birincil anahtarları, dizinleri ve yabancı anahtarları görüntüleyin ve yönetin
 • Verileri düzenle
 • Birden çok veritabanına bağlantı kurma
 • Sorgu oluşturma ve yürütme
 • Kayıtlı prosedürleri ve görünümleri oluşturun, değiştirin ve silin
 • Makinenizden hem yerel hem de uzak veritabanını yönetin
 • Microsoft SQL Server veritabanlarını yedekleme ve geri yükleme
 • IIS 7 Yöneticisi, uzak bir SQL Server’ı yönetmek için temiz güvenlik duvarı dostu bir seçenekle uzaktan yönetim yetenekleri sağlar.
 • Sağlayıcıların diğer veritabanlarını desteklemesini sağlayan bir kamu genişletilebilirlik platformu ortaya çıkarır.
 • SQL 2008/2005 ve MySQL ile uyumlu