Login

Register

Login

Register

Mail Ayarları Yapılı Ama Eposta Gitmiyor?

Opencart eposta SMTP ayarlarını yaptınız ama hala eposta gitmiyor ve email sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu sorunun çözümü için çok arama yapmış ama hiçbir sonuca ulaşamamış olma ihtimaliniz çok yüksek. Bunun çözümü için genelde herkes mail ayarlarıyla uğraşmaktadır. Mail ayarlarını doğru yapılandırdığı halde hata iletisi almasa bile mailleri gitmez. Bunu yaşayan çok kişiden birisiniz. Bunu sebebini ve çözümünü bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle genel mail ayarlarınızdan bahsedelim ki kontrol olsun.

Opencart, gelişmiş açık kaynak kodlu bir sanal alışveriş yani eticaret sistemidir. Profesyonel, orta ve küçük ölçekli firmaların e-ticaret sitelerine baktığımızda, büyük bir çoğunluğun OpenCart sistemini kullandığını görebiliriz. Piyasadaki ücretli e-ticaret yazılımlarının yüksek maliyetleri bir çok işletmeyi açık kaynak kodlu ücretsiz sistemlere yöneltmiştir.

Opencart mail sistemi ile ilgili modül içerisinde mail yapılandırmanızı şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu ayarlarınızı kontrol ettikten sonra Opencart üzerinde yaşanan mail gönderim hatalarına ait çözümleri de bulacaksınız.

Opencart Mail Yapılandırması

1. Opencart mail yapılandırmanız için opencart web sitenizin yönetim paneline erişim sağladığınızda sol menülerde yer alan “SİSTEM” menüsüne ve daha sonra açılan menüler arasından “AYARLAR” seçeneğine giriş yapmalısınız.

2. Bu aşamadan sonra Mağazalar adlı sayfamız görmeliyiz. Mağaza adınızın karşısındaki  “DÜZENLE” butonu ile mağazanızın genel ayarlarına ulaşmış oluyoruz.

3. Genel ayarlar sayfamızda bulunan “E-POSTA” sekmesine giriş yaparak alanları altta gösterildiği gibi doldurmanız gerekmektedir.

4. Ayarları kendi alan adınız göre eklemelisiniz. Örnek:

SMTP Hostname:mail.alanadınız.com

SMTP Username:kullanıcı@alanadınız.com

SMTP Password:Mail şifreniz

SMTP Port:587

Bu şekilde bilgileri girdiğinizde hala mail gönderemiyorsanız mail sistem dosyanızda düzenleme yapmanız gerekmektedir. Sitenizin FTP’sine bağlanarak httpdocs/system/library/mail.php dosyası içerisine girip aşağıda satır numarası yazan bilgileri kontrol etmeniz gerekmektedir.

16  public $newline = "https://www.safirmedya.com/r/n";
17  public $crlf = "https://www.safirmedya.com/r/n";
271. Satırda başlayan bilgi aşağıdaki gibi düzenlenmelidir;
271   if ($this->verp) {
272   fputs($handle, 'MAIL FROM: <' . $this->username . '>XVERP' . $this->crlf);
273  } else {
274   fputs($handle , 'MAIL FROM: <' . $this->username . '>' . $this->crlf);
275  }

PEKİ BÜTÜN BUNLARI YAPTINIZ ANCAK HALA MAİL GÖNDEREMİYORSUNUZ. İŞTE BURADA HOSTUNUZLA İLGİLİ SIKINTI OLMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK. BUNU KONTROL ETMEMİZ GEREKİYOR. PEKİ BUNU NASIL YAPACAĞIZ.

İŞTE ÇÖZÜMÜ:

1. Sisteminizin yani hosting paketinizin gerekli şifreleri ile CPANEL kontrol paneline giriş yapın.

2. Giriş yaptıktan sonra Cpanel ana pencerede Health Check and Monitoring altında bulunan PORT80 butonu ile port kontrolü yapan sekmeye gelin. Eğer burada alttaki gibi bir uyarı görürseniz, sisteminizde/vps sunucunuzda riskli ve spam mail gönderme amaçlı zararlı dosyalar var demektir bu nedenle sisteminiz portları kapatmıştır ve mailleriniz gitmez.

3.  Peki bu durumda ne yapmalıyız:

   Burada yani üstteki uyarıda belirtilmiş olan dosyaları silmeniz ve en altındaki portları açma isteği gönder linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sistem dosyaları kontrol edecek ve o dosyalar silindiyse portları açacaktır. Bu işlem birkaç saati bulabilir. Bir süre sonra Cpanel ana pencerede Health Check and Monitoring altında bulunan PORT80 butonu ile port kontrolü yapan sekmeye gelerek açılmışmı diye tekrar kontrolünü sağlayabilirsiniz. Alttaki gibi portların açıldığını görürseniz maillerin gitmemesi için hiçbir sıkıntı kalmıyor.

 

Geçmiş olsun….

İlgili Hatalar:

PHP Warning:  fsockopen(): unable to connect to ssl:

Fix “PHP Warning: fsockopen() ” Error in Opencart in cPanel & CSF

PHP Warning:  fsockopen(): unable to connect to ssl:

PHP Notice:  Undefined property: MailSmtp

PHP Warning:  fsockopen(): Failed to enable crypto in

PHP Warning:  fsockopen(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages:

error:140770FC:SSL routines:SSL23_GET_SERVER_HELLO:unknown protocol

PHP Warning:  fsockopen(): Peer certificate CN=

Leave your comment

Safir Medya
WordPress and WHMCS integration by i-Plugins